W ostatnim wpisie było o cudzie, dziś postanowiłam się rozprawić z niektórymi dietami, w oparciu o wiedzę i doświadczenie dietetyczne mojej serdecznej koleżanki Magdy Superson.

Może jednak diety – cud mają jakieś zalety, które mogą zostać z nami na trwałe.

DIETA DR DUKANA

ZASADY DIETY:
Jak większość diet, oparta jest o fazy (faza ataku, naprzemienna, utrwalenia i stabilizacji – ściśle rozpisane w czasie, długość, których zależy od ilości kilogramów do zrzucenia).
W pierwszej fazie eliminowane są całkowicie węglowodany, następnie wprowadzane naprzemiennie dozwolone owoce i warzywa. Dieta bardzo monotematyczna, jednak bardzo chwalona przez „mięsożerców” – w zasadzie nie ma ograniczeń ilościowych, można jeść dozwolone produkty do syta.

Dieta bazuje na mięsie, rybach i jajach. Z produktów należy komponować 3 większe i 2 mniejsze posiłki.

MINUSY DIETY:
Ograniczenie spożywania warzyw i owoców powoduje niedobory witamin i minerałów. Ograniczenie węglowodanów złożonych, upośledza pracę układu pokarmowego, zaburza florę jelitową.
Niewskazana dla osób z problemami układu moczowego, duża ilość puryn obciąża nerki. Zanotowane były przypadki ciężkiej niewydolności oraz śmierci. Przy dużej nadwadze powinna być prowadzona pod nadzorem lekarza.

Osobiście nie znam żadnej osoby, u której nie wystąpiłby efekt jojo. Głównie dlatego, że stosowana jest czasowo, usatysfakcjonowani szybkimi efektami, zaprzestajemy przygotowywania uciążliwych posiłków i wracamy stęsknieni za chlebem, do starych nawyków.

DIETA OXY

ZASADY DIETY:
Tak naprawdę trudno o jej szczegóły, ponieważ jest dietą komercyjną, opartą o 4 tygodniowy jadłospis, plus dodatkowo płatne suplementy. Podzielona na 4 tygodniowe fazy – detox, fat burning, step, balance.
Każda z tygodniowych faz ma gotowy jadłospis – 5 posiłków, które trzeba każdego dnia przygotowywać.
Faza druga-fat burning do złudzenia przypomina zasady diety Dukana, stąd pewnie na przydomek diety białkowej, choć tylko w fazie fat burning sięgają wartości 35 %, w pozostałych fazach to 15 % i 25 % całodobowego zapotrzebowania energetycznego.

MINUSY DIETY:
Jest programem płatnym – niczym innym jak rozpiską od dietetyka, z tą różnicą, że nie uwzględnia Twoich indywidualnych preferencji żywieniowych, jednostek treningowych i czasu, jaki możesz poświęcić na zakupy i przygotowywanie posiłków.
Niska zawartość błonnika w diecie (który spożywany w produktach pełnoziarnistych, warzywach i owocach w fazie drugiej) przyczyni się do zaparć, a towarzyszący spadek energii i uczucie osłabienia spowodowany ograniczeniem węglowodanów będzie uciążliwy, dlatego rekomendowane, jako uzupełnienie diety są płatne mieszanki otrąb i babki lancetowatej oraz herbatek.

PLUSY DIETY:
Dieta uczy regularnego spożywania dość urozmaiconych posiłków i uważnego doboru produktów spożywczych.

DIETA NIEŁĄCZENIA

ZASADY DIETY:
Anderson, autor diety, doszedł do wniosku, że tyjemy z powodu złego zestawienia produktów. Podczas trawienia białek i węglowodanów wydzielają się inne enzymy, które w połączeniu ze sobą zatrzymują toksyny w organizmie. Dieta polega więc na niełączeniu tych dwóch grup produktów oraz na przestrzeganiu schematu spożywania produktów o określonych porach:

  • Od północy do południa możemy jeść owoce i świeżo wyciśnięte soki.
  • Od południa do godz. 16.00 wypijamy sok warzywny, pół godziny później możemy zjeść lekki posiłek np. sałatkę warzywną
  • Od 16.00 do 20.00 można jeść wszystko pamiętając o niełączeniu produktów białkowych (mięso, ryby) z węglowodanowymi (ziemniaki, pieczywo, kasze, makarony).

Posiłki należy spożywać zawsze przy stole i kiedy poczujemy się syci należy zakończyć posiłek.

MINUSY DIETY:
Teoria niełączenia białek i węglowodanów nie ma uzasadnienia w fizjologii naszego organizmu. Niektóre osoby mogą zauważyć poprawę samopoczucia, ale wynika ona z tego, iż stosując tego rodzaju dietę przywiązujemy większą uwagę do komponowania dań (jeżeli nie możemy zjeść do mięsa makaronu przygotujemy do niego warzywa uzupełniając niedobory witamin i minerałów). Poza tym posiłek staje się mniej kaloryczny i nie obciąża żołądka.

W godzinach kiedy powinniśmy mieć najwięcej energii, gdyż zwykle wtedy pracujemy dostarczamy małej ilości kalorii, a większy posiłek jemy wieczorem, kiedy organizm zwalnia już swój metabolizm. Co spowoduje, że ciężko będzie się skupić na codziennych czynnościach. A jedzenie w nocy, a tym bardziej owoców (które na czczo szybką podniosą poziom cukru w krwi) może spowodować efekt przeciwny do zamierzonego. Poza tym dieta jest uciążliwa ze względu na konieczność samodzielnego przyrządzania soków, na co w środku dnia raczej nie mamy czasu.

PLUSY DIETY:
Podczas diety posiłki należy spożywać przy stole, co zmniejsza okazje do podjadania między posiłkami i uczy nas tego dobrego przyzwyczajenia. Dieta zakłada również, że posiłek kończymy kiedy pojawi się uczucie sytości (należy jednak pamiętać, że masz mózg wysyła takie sygnały po około 20 minutach. Dlatego zawsze odkładaj sztućce z lekkim uczuciem niedosytu)

DIETA JEDNOSKŁADNIKOWA

ZASADY DIETY:
Przez określą ilość dni jemy tylko jeden rodzaj produktu, za to bez ograniczeń. Bardzo popularne są diety owocowe (np. jabłkowa, grejpfrutowa, winogronowa).

MINUSY DIETY:
Dostarczając tylko jeden rodzaj produktu nieuchronnie, pozbawiamy organizm pewnych składników. W dietach owocowych głównie brakuje nam białka. Przez co dręczy nas ciągłe uczucie głodu. Cukier zawarty w owocach powoduje wzrost poziomu cukru we krwi a następnie szybki spadek i znowu musimy coś zjeść. Wiedząc, że możemy dany produkt jeść „bez ograniczeń” zamiast do nasycenia jemy do PRZEJEDZENIA. W efekcie podczas takiej jednodniowej diety w postaci owoców możemy spożyć nawet ponad 2000 kcal, co na pewno nie spowoduje spadku naszej masy ciała.

PLUSY DIETY:
Jeżeli koniecznie chcesz przetestować tego rodzaju dietę podziel owoce na 5 porcji (po maksymalnie 150 – 200 g), które jedz co 3 godziny. Taki 1 DZIEŃ diety może być dla Ciebie „wstępem” do rozpoczęcia nowego sposobu odżywiania.

DIETA KOPENHASKA

ZASADY DIETY:
Dzienna wartość energetyczna spożywanych posiłków wynosi ok. 500 – 800 kcal. Należy ściśle przestrzegać zasad diety, która trwa 14 dni.
Przykładowy jadłospis:

  • Śniadanie: 1 kubek czarnej kawy,
  • Przekąska: 2 jaja na twardo, gotowany szpinak, 1 pomidor
  • Obiad: 1 duży befsztyk, sałata z olejem i cytryną (filet lub schab)

MINUSY DIETY:
Dieta jest bardzo nisko energetyczna, co spowalnia metabolizm i powoduje niedobory większości składników odżywczych. Jedna z diet, po której najtrudniej uniknąć efektu jojo.

PLUSY DIETY:
Nie polecam stosowania tej diety, jednak w oparciu o jej zasady, można ją zmodyfikować, aby przynosiła dużo trwalsze rezultaty. Należy dwudniowy jadłospis połączyć w jeden dzień, dodatkowo wzbogacając dietę o dwie porcje produktów mlecznych w postaci chudego sera (pół kostki) lub kubeczek jogurtu naturalnego.

 

Jeżeli myślisz o zmianie swojego sposobu żywienia – odezwij się do mnie!

Telefon: +48 607 054 977 
Pozdrawiam!

 

Patrycja